TDK Corporation C3225Y5V1C106Z/1.60
C3225Y5V1C106Z/1.60 picture photo
Mfg. Part Number
C3225Y5V1C106Z/1.60
Brief Description
CAP CER 10UF 16V Y5V 1210
Datasheet Download
C3225Y5V1C106Z/1.60.pdf
Availability of C3225Y5V1C106Z/1.60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3225Y5V1C106Z/1.60 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225Y5V1C106Z/1.60
Internal Part NumberEIS-C3225Y5V1C106Z/1.60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Y5V 15/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225Y5V1C106Z/1.60
Related LinksC3225Y5V1, C3225Y5V1C106Z/1.60 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225Y5V1C106Z/1.60 Details Description
Related parts for C3225Y5V1C106Z/1.60
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES MO 2W 0.221 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf