KEMET C322C153K1R5CA
C322C153K1R5CA picture photo
Mfg. Part Number
C322C153K1R5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C322C153K1R5CA.pdf
Availability of C322C153K1R5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C322C153K1R5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C322C153K1R5CA
Internal Part NumberEIS-C322C153K1R5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C322C153K1R5CA
Related LinksC322C15, C322C153K1R5CA Datasheet, KEMET Distributor
C322C153K1R5CA Details Description
Related parts for C322C153K1R5CA
CONN HEADER 36POS STR .100" TIN datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSNG 8POS .100 W/RAMP/RIB datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CARD GUIDE FR 4.5X0.078" RUST datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 46.5MMH datasheet.pdf