Crystek Corporation C3290-16.384
C3290-16.384 picture photo
Mfg. Part Number
C3290-16.384
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.384MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
C3290-16.384.pdf
Availability of C3290-16.384
QUANTITY
C3290-16.384 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3290-16.384
Internal Part NumberEIS-C3290-16.384
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationC32xx Certificate of Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesC3290
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16.384MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.198" W (7.20mm x 5.02mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3290-16.384
Related LinksC3290-, C3290-16.384 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
C3290-16.384 Details Description
Related parts for C3290-16.384
CARD GUIDE NARROW NAT 6" datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SAMPLING 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS DL 30AWG 12" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 355K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSR 684FCBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf