KEMET C330C124KCR5TA
C330C124KCR5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C124KCR5TA
Brief Description
CAP CER 0.12UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C124KCR5TA.pdf
Availability of C330C124KCR5TA
QUANTITY
C330C124KCR5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C124KCR5TA
Internal Part NumberEIS-C330C124KCR5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3YY Series High Voltage 27/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.250" W (7.62mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C124KCR5TA
Related LinksC330C12, C330C124KCR5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C124KCR5TA Details Description
Related parts for C330C124KCR5TA
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
KIT USB TO ATA REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 1-15 PLL 52-LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 100TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT RA PIN datasheet.pdf