KEMET C330C154K1R5TA
C330C154K1R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C154K1R5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C154K1R5TA.pdf
Availability of C330C154K1R5TA
QUANTITY
C330C154K1R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C154K1R5TA
Internal Part NumberEIS-C330C154K1R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C154K1R5TA
Related LinksC330C15, C330C154K1R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C154K1R5TA Details Description
Related parts for C330C154K1R5TA
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 10MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 5KV N2200 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
3M 4926 VHB 3/4" X 4" - 5/PACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf