KEMET C330C224K5R5CA
C330C224K5R5CA picture photo
Mfg. Part Number
C330C224K5R5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C224K5R5CA.pdf
Availability of C330C224K5R5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C330C224K5R5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C224K5R5CA
Internal Part NumberEIS-C330C224K5R5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C224K5R5CA
Related LinksC330C22, C330C224K5R5CA Datasheet, KEMET Distributor
C330C224K5R5CA Details Description
Related parts for C330C224K5R5CA
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 90A 600VAC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS R/A datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR MX25 SERIES datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 3POS .110 NATURAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
FIXED IND 6.3UH 1.15A 160 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf