KEMET C340C683J1G5TA
C340C683J1G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C340C683J1G5TA
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C340C683J1G5TA.pdf
Availability of C340C683J1G5TA
QUANTITY
C340C683J1G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C340C683J1G5TA
Internal Part NumberEIS-C340C683J1G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C340C683J1G5TA
Related LinksC340C68, C340C683J1G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C340C683J1G5TA Details Description
Related parts for C340C683J1G5TA
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
IGBT 1200V 88A 500W TO247 datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 54.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf