General Cable C3500FR.41.86
C3500FR.41.86 picture photo
Mfg. Part Number
C3500FR.41.86
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000'
Datasheet Download
C3500FR.41.86.pdf
Availability of C3500FR.41.86
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3500FR.41.86 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3500FR.41.86
Internal Part NumberEIS-C3500FR.41.86
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRG-6 Coaxial Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
Cable TypeCoaxial
Cable GroupRG-59
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand-
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter-
Shield TypeBraid
Impedance-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorNatural
Usage-
Features-
Conductor MaterialCopper, Bare
Dielectric Material-
Dielectric Diameter-
Shield MaterialCopper, Bare
Shield Coverage95%
VoP, Velocity of Propagation-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3500FR.41.86
Related LinksC3500F, C3500FR.41.86 Datasheet, General Cable Distributor
C3500FR.41.86 Details Description
Related parts for C3500FR.41.86
IC ASYNC FIFO MEM 1KX9 32-TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
CTV 8C 8#8(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.015UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf