General Cable C4100A.30.10
C4100A.30.10 picture photo
Mfg. Part Number
C4100A.30.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 22AWG GRAY 1000'
Datasheet Download
C4100A.30.10.pdf
Availability of C4100A.30.10
QUANTITY
C4100A.30.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C4100A.30.10
Internal Part NumberEIS-C4100A.30.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.165" (4.19mm)
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4100A.30.10
Related LinksC4100A, C4100A.30.10 Datasheet, General Cable Distributor
C4100A.30.10 Details Description
Related parts for C4100A.30.10
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6 + 21. datasheet.pdf
TV DESK MNT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf