KEMET C412C104K5R5CA7200
C412C104K5R5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C412C104K5R5CA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
C412C104K5R5CA7200.pdf
Availability of C412C104K5R5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C412C104K5R5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C412C104K5R5CA7200
Internal Part NumberEIS-C412C104K5R5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C412C104K5R5CA7200
Related LinksC412C104K, C412C104K5R5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C412C104K5R5CA7200 Details Description
Related parts for C412C104K5R5CA7200
CONN COVER 18POS 2PCS REQD/1 CVR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 24VQFN datasheet.pdf
RES SMD 23.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC FILTER LC 6CH ESD 15WLCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 88.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS84250-001 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf