KEMET C44AFGP6100ZG0J
C44AFGP6100ZG0J picture photo
Mfg. Part Number
C44AFGP6100ZG0J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100UF 5% 400VDC SCREW
Datasheet Download
C44AFGP6100ZG0J.pdf
Availability of C44AFGP6100ZG0J
QUANTITY
C44AFGP6100ZG0J Order Process
Ship out your order
Specifications of C44AFGP6100ZG0J
Internal Part NumberEIS-C44AFGP6100ZG0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC44A
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.362" Dia (60.00mm)
Height - Seated (Max)5.512" (140.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing0.878" (22.30mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C44AFGP6100ZG0J
Related LinksC44AFGP, C44AFGP6100ZG0J Datasheet, KEMET Distributor
C44AFGP6100ZG0J Details Description
Related parts for C44AFGP6100ZG0J
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 18-TuSMD datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 30M datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG MCX 75OHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
TERMINAL QUICK CONNECT datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 4PIN CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf