TDK Corporation C4520JB3A102M130KA
C4520JB3A102M130KA picture photo
Mfg. Part Number
C4520JB3A102M130KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV JB 1808
Datasheet Download
C4520JB3A102M130KA.pdf
Availability of C4520JB3A102M130KA
QUANTITY
C4520JB3A102M130KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C4520JB3A102M130KA
Internal Part NumberEIS-C4520JB3A102M130KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4520JB3A102M130KA
Related LinksC4520JB3A, C4520JB3A102M130KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4520JB3A102M130KA Details Description
Related parts for C4520JB3A102M130KA
DRILL BIT HIGH SPEED STEEL.0135" datasheet.pdf
CONN BULKHEAD JACK RJ45-24" PLUG datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 150V 0606 datasheet.pdf
MODEM V.92 SERIAL DATA 5V datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf