TDK Corporation C4532JB2J683M160KA
C4532JB2J683M160KA picture photo
Mfg. Part Number
C4532JB2J683M160KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 630V JB 1812
Datasheet Download
C4532JB2J683M160KA.pdf
Availability of C4532JB2J683M160KA
QUANTITY
C4532JB2J683M160KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532JB2J683M160KA
Internal Part NumberEIS-C4532JB2J683M160KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532JB2J683M160KA
Related LinksC4532JB2J, C4532JB2J683M160KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532JB2J683M160KA Details Description
Related parts for C4532JB2J683M160KA
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
20-17 AWG CONTACT FEMALE datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 2.2UF 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 2.7NS 128TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 8VC 10-DFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
150UF 25V 6,3X11 datasheet.pdf