KEMET C4AEGBW5500A3LJ
C4AEGBW5500A3LJ picture photo
Mfg. Part Number
C4AEGBW5500A3LJ
Brief Description
CAP FILM 50UF 5% 450VDC RAD 4LD
Datasheet Download
C4AEGBW5500A3LJ.pdf
Availability of C4AEGBW5500A3LJ
QUANTITY
C4AEGBW5500A3LJ Order Process
Ship out your order
Specifications of C4AEGBW5500A3LJ
Internal Part NumberEIS-C4AEGBW5500A3LJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
PackagingBulk
Capacitance50µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)6.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4AEGBW5500A3LJ
Related LinksC4AEGBW, C4AEGBW5500A3LJ Datasheet, KEMET Distributor
C4AEGBW5500A3LJ Details Description
Related parts for C4AEGBW5500A3LJ
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
SNAP-ON HORIZ SLOPED FACEPLATE datasheet.pdf
CONN DSUB ASSY 51POS datasheet.pdf