KEMET C4DEIPQ6100A8TK
C4DEIPQ6100A8TK picture photo
Mfg. Part Number
C4DEIPQ6100A8TK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100UF 10% 800VDC SCREW
Datasheet Download
C4DEIPQ6100A8TK.pdf
Availability of C4DEIPQ6100A8TK
QUANTITY
C4DEIPQ6100A8TK Order Process
Ship out your order
Specifications of C4DEIPQ6100A8TK
Internal Part NumberEIS-C4DEIPQ6100A8TK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC4DE
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)0.9 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.307" Dia (84.00mm)
Height - Seated (Max)2.598" (66.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4DEIPQ6100A8TK
Related LinksC4DEIPQ, C4DEIPQ6100A8TK Datasheet, KEMET Distributor
C4DEIPQ6100A8TK Details Description
Related parts for C4DEIPQ6100A8TK
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
LED PLAT DRAGON 625NM RED SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 8 POS datasheet.pdf
IGBT BIPO 600V 60A TO3P datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL-ELEMENT CLASS RK5 datasheet.pdf
100UF 150V 17.5X70 85C AXI datasheet.pdf