Cree Inc. C503B-AAN-CA0C0341-015
C503B-AAN-CA0C0341-015 picture photo
Mfg. Part Number
C503B-AAN-CA0C0341-015
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
C503B-AAN-CA0C0341-015.pdf
Availability of C503B-AAN-CA0C0341-015
QUANTITY
C503B-AAN-CA0C0341-015 Order Process
Ship out your order
Specifications of C503B-AAN-CA0C0341-015
Internal Part NumberEIS-C503B-AAN-CA0C0341-015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating22450mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant590nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5-mm Round
Size / Dimension-
Height (Max)13.30mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C503B-AAN-CA0C0341-015
Related LinksC503B-AAN-C, C503B-AAN-CA0C0341-015 Datasheet, Cree Inc. Distributor
C503B-AAN-CA0C0341-015 Details Description
Related parts for C503B-AAN-CA0C0341-015
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
INSERT EGG.3B.326. FOR 26LV datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf