NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC866TZP100A
MPC866TZP100A picture photo
Mfg. Part Number
MPC866TZP100A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC866TZP100A.pdf
Availability of MPC866TZP100A
QUANTITY
MPC866TZP100A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC866TZP100A
Internal Part NumberEIS-MPC866TZP100A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package88
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC866TZP100A
MPC866TZP100A Details Description
Related parts for MPC866TZP100A
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .051"L datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR40S/AE40G/HKR40S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
SW IND PB SQ GREEN LED DIFF CLR datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7S 0603 datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf