Microchip Technology DSC1001BI2-001.0000
DSC1001BI2-001.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-001.0000
Brief Description
OSC MEMS 1.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-001.0000.pdf
Availability of DSC1001BI2-001.0000
QUANTITY
DSC1001BI2-001.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-001.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-001.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
TypeMEMS (Silicon)
Frequency1MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-001.0000
Related LinksDSC1001BI, DSC1001BI2-001.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-001.0000 Details Description
Related parts for DSC1001BI2-001.0000
CONN PLUG 140POS .635MM 10MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf