TDK Corporation C5750X5R1A107M280KC
C5750X5R1A107M280KC picture photo
Mfg. Part Number
C5750X5R1A107M280KC
Brief Description
CAP CER 100UF 10V X5R 2220
Datasheet Download
C5750X5R1A107M280KC.pdf
Availability of C5750X5R1A107M280KC
QUANTITY
C5750X5R1A107M280KC Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750X5R1A107M280KC
Internal Part NumberEIS-C5750X5R1A107M280KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750X5R1A107M280KC
Related LinksC5750X5R1, C5750X5R1A107M280KC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750X5R1A107M280KC Details Description
Related parts for C5750X5R1A107M280KC
RES SMD 0.05 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 2.1A 6WSON datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf