General Cable C6042A.38.10
C6042A.38.10 picture photo
Mfg. Part Number
C6042A.38.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 18COND 22AWG GRY 500'
Datasheet Download
C6042A.38.10.pdf
Availability of C6042A.38.10
QUANTITY
C6042A.38.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C6042A.38.10
Internal Part NumberEIS-C6042A.38.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Pair
Number of Conductors18 (9 Pair Twisted)
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.445" (11.30mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
RatingsUL Style 2919
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C6042A.38.10
Related LinksC6042A, C6042A.38.10 Datasheet, General Cable Distributor
C6042A.38.10 Details Description
Related parts for C6042A.38.10
IDC CABLE - MKC50K/MC50F/MPK50K datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf