Silicon Labs C8051F018-GQR
C8051F018-GQR picture photo
Mfg. Part Number
C8051F018-GQR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC 8051 MCU 16K FLASH 64TQFP
Datasheet Download
C8051F018-GQR.pdf
Availability of C8051F018-GQR
QUANTITY
C8051F018-GQR Order Process
Ship out your order
Specifications of C8051F018-GQR
Internal Part NumberEIS-C8051F018-GQR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSerial Communication Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesC8051F018
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivitySMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C8051F018-GQR
Related LinksC8051F, C8051F018-GQR Datasheet, Silicon Labs Distributor
C8051F018-GQR Details Description
Related parts for C8051F018-GQR
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 28-PLCC datasheet.pdf
CBS DOUBLE BLIND HOLE 4MM datasheet.pdf
VARISTOR 135V 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
UCH - 0.83" CABLE GLAND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf