KEMET C901U101KZYDCA7317
C901U101KZYDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C901U101KZYDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C901U101KZYDCA7317.pdf
Availability of C901U101KZYDCA7317
QUANTITY
C901U101KZYDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U101KZYDCA7317
Internal Part NumberEIS-C901U101KZYDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U101KZYDCA7317
Related LinksC901U101K, C901U101KZYDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C901U101KZYDCA7317 Details Description
Related parts for C901U101KZYDCA7317
CONN PLUG 30POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSIN 4POS DUAL 4.2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 49.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B25, AFS 2, datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.25A 196 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf