KEMET C901U102MZVDCAWL40
C901U102MZVDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C901U102MZVDCAWL40
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U102MZVDCAWL40.pdf
Availability of C901U102MZVDCAWL40
QUANTITY
C901U102MZVDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U102MZVDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C901U102MZVDCAWL40
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U102MZVDCAWL40
Related LinksC901U102M, C901U102MZVDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C901U102MZVDCAWL40 Details Description
Related parts for C901U102MZVDCAWL40
RES NETWORK 2 RES MULT OHM SC74A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM 5% TOLER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 123 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 7.355K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079 60 POS datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 52.42 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
PH3N NANO 76.2X12.07X0.07MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf