KEMET C901U120JVNDAAWL35
C901U120JVNDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JVNDAAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JVNDAAWL35.pdf
Availability of C901U120JVNDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U120JVNDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JVNDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C901U120JVNDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JVNDAAWL35
Related LinksC901U120J, C901U120JVNDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JVNDAAWL35 Details Description
Related parts for C901U120JVNDAAWL35
IDC CABLE-ASN30A/ AE34M / APK30A datasheet.pdf
CONN HOUSING BOARD-IN 15POS 2MM datasheet.pdf
CABLE TIE HVY NAT 30.6" datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CABLE 10COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
16CKT SEMCONN PLUG SHIELD 713520 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf