Vishay/Dale CRCW0603562RFKTB
CRCW0603562RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603562RFKTB
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603562RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603562RFKTB
QUANTITY
CRCW0603562RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603562RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603562RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603562RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603562RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603562RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603562RFKTB
JUMPER-H1503TR/A3048G/H1503TR 8" datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 15A CHASS MNT datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT1061 datasheet.pdf