KEMET C901U120JYNDAAWL40
C901U120JYNDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JYNDAAWL40
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JYNDAAWL40.pdf
Availability of C901U120JYNDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U120JYNDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JYNDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C901U120JYNDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JYNDAAWL40
Related LinksC901U120J, C901U120JYNDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JYNDAAWL40 Details Description
Related parts for C901U120JYNDAAWL40
SOLDER GUARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND CLEAR 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf