KEMET C901U200JVSDAAWL45
C901U200JVSDAAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C901U200JVSDAAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C901U200JVSDAAWL45.pdf
Availability of C901U200JVSDAAWL45
QUANTITY
C901U200JVSDAAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U200JVSDAAWL45
Internal Part NumberEIS-C901U200JVSDAAWL45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U200JVSDAAWL45
Related LinksC901U200J, C901U200JVSDAAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C901U200JVSDAAWL45 Details Description
Related parts for C901U200JVSDAAWL45
FAN AXIAL 119.1X39.1MM WD12M3 datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS DUAL .217 PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.8V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf