KEMET C901U222MYVDAAWL40
C901U222MYVDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C901U222MYVDAAWL40
Brief Description
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U222MYVDAAWL40.pdf
Availability of C901U222MYVDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U222MYVDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U222MYVDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C901U222MYVDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U222MYVDAAWL40
Related LinksC901U222M, C901U222MYVDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C901U222MYVDAAWL40 Details Description
Related parts for C901U222MYVDAAWL40
FIXED IND 100UH 169MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
IC MOSF DRVR FAST DUAL INV 6-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
RES 673K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf