Nichicon UVR1V472MHD
UVR1V472MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1V472MHD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVR1V472MHD.pdf
Availability of UVR1V472MHD
QUANTITY
UVR1V472MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1V472MHD
Internal Part NumberEIS-UVR1V472MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1V472MHD
Related LinksUVR1V, UVR1V472MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1V472MHD Details Description
Related parts for UVR1V472MHD
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 790MA 980 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
ADC 10BIT 4CH 1MSPS 4CH 10-MSOP datasheet.pdf
FUSE 900A 690V 3BKN/50 AR UC datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 80POS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf