KEMET C907U100DZNDCA7317
C907U100DZNDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U100DZNDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U100DZNDCA7317.pdf
Availability of C907U100DZNDCA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U100DZNDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U100DZNDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U100DZNDCA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U100DZNDCA7317
Related LinksC907U100D, C907U100DZNDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U100DZNDCA7317 Details Description
Related parts for C907U100DZNDCA7317
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 10A PLUNGER datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.12GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.17A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf