KEMET C907U100JZSDCAWL45
C907U100JZSDCAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C907U100JZSDCAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U100JZSDCAWL45.pdf
Availability of C907U100JZSDCAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U100JZSDCAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U100JZSDCAWL45
Internal Part NumberEIS-C907U100JZSDCAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U100JZSDCAWL45
Related LinksC907U100J, C907U100JZSDCAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C907U100JZSDCAWL45 Details Description
Related parts for C907U100JZSDCAWL45
RES SMD 0.007 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GND MICASTAT FLUSH MT INSERT datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.84K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
D4NL-1EDG-B datasheet.pdf
CRIMP TOOL FRAME datasheet.pdf
LT KNSL SOLDERING TIP 45 DEG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf