KEMET C907U101KYYDCAWL35
C907U101KYYDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C907U101KYYDCAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C907U101KYYDCAWL35.pdf
Availability of C907U101KYYDCAWL35
QUANTITY
C907U101KYYDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U101KYYDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C907U101KYYDCAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U101KYYDCAWL35
Related LinksC907U101K, C907U101KYYDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C907U101KYYDCAWL35 Details Description
Related parts for C907U101KYYDCAWL35
RES SMD 769K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 13POS 5MM datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 5MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
1016 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf