Texas Instruments LM43602PWPT
LM43602PWPT picture photo
Mfg. Part Number
LM43602PWPT
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16HTSSOP
Datasheet Download
LM43602PWPT.pdf
Availability of LM43602PWPT
QUANTITY
LM43602PWPT Order Process
Ship out your order
Specifications of LM43602PWPT
Internal Part NumberEIS-LM43602PWPT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Design ResourcesLM43602 Design with WEBENCH® Power Designer
PCN Design/SpecificationGold Bond Wire 18/Dec/2014
Manufacturer Product PageLM43602PWPT Specifications
Standard Package250
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V
Voltage - Output (Max)28V
Current - Output2A
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM43602PWPT
Related LinksLM436, LM43602PWPT Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM43602PWPT Details Description
Related parts for LM43602PWPT
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 322 I/O 484UBGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf