Vishay/Sprague T86D476M010EAAL
T86D476M010EAAL picture photo
Mfg. Part Number
T86D476M010EAAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
T86D476M010EAAL.pdf
Availability of T86D476M010EAAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86D476M010EAAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86D476M010EAAL
Internal Part NumberEIS-T86D476M010EAAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86D476M010EAAL
Related LinksT86D476, T86D476M010EAAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86D476M010EAAL Details Description
Related parts for T86D476M010EAAL
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
DESOLDERING WICK 1.5MM 11G datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 500VAC 450VDC 5X20 datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT ADHESIVE 6MM datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 400MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
M801 3C 3#20HD PIN PLUG OM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 350MW SOT23 datasheet.pdf