KEMET C907U102MYVDCA7317
C907U102MYVDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U102MYVDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C907U102MYVDCA7317.pdf
Availability of C907U102MYVDCA7317
QUANTITY
C907U102MYVDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U102MYVDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U102MYVDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U102MYVDCA7317
Related LinksC907U102M, C907U102MYVDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U102MYVDCA7317 Details Description
Related parts for C907U102MYVDCA7317
CIR BRKR THRM 1.2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP MICA 5600PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GREEN datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 20PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf