KEMET C907U500JZSDCAWL20
C907U500JZSDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C907U500JZSDCAWL20
Brief Description
CAP CER 50PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U500JZSDCAWL20.pdf
Availability of C907U500JZSDCAWL20
QUANTITY
C907U500JZSDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U500JZSDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C907U500JZSDCAWL20
PackagingBulk
Capacitance50pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)