KEMET C911U200JUNDAA7317
C911U200JUNDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U200JUNDAA7317
Brief Description
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U200JUNDAA7317.pdf
Availability of C911U200JUNDAA7317
QUANTITY
C911U200JUNDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U200JUNDAA7317
Internal Part NumberEIS-C911U200JUNDAA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U200JUNDAA7317
Related LinksC911U200J, C911U200JUNDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U200JUNDAA7317 Details Description
Related parts for C911U200JUNDAA7317
VARISTOR 7.1V 150A 1206 datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY 64PPR W/SW datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 50VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf