KEMET C911U240JUNDAA7317
C911U240JUNDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JUNDAA7317
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JUNDAA7317.pdf
Availability of C911U240JUNDAA7317
QUANTITY
C911U240JUNDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JUNDAA7317
Internal Part NumberEIS-C911U240JUNDAA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JUNDAA7317
Related LinksC911U240J, C911U240JUNDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JUNDAA7317 Details Description
Related parts for C911U240JUNDAA7317
TRANS NPN DARL 80V 10A TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR PT 3/4C 500/5.0% datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO-92 datasheet.pdf