KEMET C911U240JVNDAAWL40
C911U240JVNDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JVNDAAWL40
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JVNDAAWL40.pdf
Availability of C911U240JVNDAAWL40
QUANTITY
C911U240JVNDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JVNDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U240JVNDAAWL40
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JVNDAAWL40
Related LinksC911U240J, C911U240JVNDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JVNDAAWL40 Details Description
Related parts for C911U240JVNDAAWL40
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A SC-75 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK VTN200 3/16 BK 200'SP datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 390UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 70MA 1.25 OHM datasheet.pdf