KEMET C911U560JVSDCAWL40
C911U560JVSDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U560JVSDCAWL40
Brief Description
CAP CER 56PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C911U560JVSDCAWL40.pdf
Availability of C911U560JVSDCAWL40
QUANTITY
C911U560JVSDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U560JVSDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U560JVSDCAWL40
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U560JVSDCAWL40
Related LinksC911U560J, C911U560JVSDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U560JVSDCAWL40 Details Description
Related parts for C911U560JVSDCAWL40
VARISTOR 31.05V 120A AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
GUN PROHEAT LCD DIAL-IN W/STAND datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 65NS 88SCSP datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED LH351Z NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 5.0X3.2 LVDS datasheet.pdf
RES 56 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf