KEMET C911U650JUSDAAWL35
C911U650JUSDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U650JUSDAAWL35
Brief Description
CAP CER 65PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C911U650JUSDAAWL35.pdf
Availability of C911U650JUSDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U650JUSDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U650JUSDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U650JUSDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance65pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U650JUSDAAWL35
Related LinksC911U650J, C911U650JUSDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U650JUSDAAWL35 Details Description
Related parts for C911U650JUSDAAWL35
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 48V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
GASKT FABRIC/FOAM 5X13.97MM RECT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
DSUB 44 M PCB STR HD TIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf