KEMET C917U200JYNDBAWL35
C917U200JYNDBAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C917U200JYNDBAWL35
Brief Description
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U200JYNDBAWL35.pdf
Availability of C917U200JYNDBAWL35
QUANTITY
C917U200JYNDBAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U200JYNDBAWL35
Internal Part NumberEIS-C917U200JYNDBAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U200JYNDBAWL35
Related LinksC917U200J, C917U200JYNDBAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C917U200JYNDBAWL35 Details Description
Related parts for C917U200JYNDBAWL35
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CABLE 37COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 65A SP3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 1600VDC datasheet.pdf