KEMET C921U222MYWDCAWL40
C921U222MYWDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C921U222MYWDCAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C921U222MYWDCAWL40.pdf
Availability of C921U222MYWDCAWL40
QUANTITY
C921U222MYWDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U222MYWDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C921U222MYWDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U222MYWDCAWL40
Related LinksC921U222M, C921U222MYWDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C921U222MYWDCAWL40 Details Description
Related parts for C921U222MYWDCAWL40
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25.6VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
MULTIGIG RT T1 .8" BP FULL CNTR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE BLK datasheet.pdf