FFF DA7W2S700M30LF
DA7W2S700M30LF picture photo
Mfg. Part Number
DA7W2S700M30LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 7 (5 + 2 Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DA7W2S700M30LF.pdf
Availability of DA7W2S700M30LF
QUANTITY
DA7W2S700M30LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DA7W2S700M30LF
Internal Part NumberEIS-DA7W2S700M30LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7 (5 + 2 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 7W2
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating30A, 7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA7W2S700M30LF
Related LinksDA7W2S7, DA7W2S700M30LF Datasheet, FFF Distributor
DA7W2S700M30LF Details Description
Related parts for DA7W2S700M30LF
SCR INVERTER 800V 370A A-PUK datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
BOARD TOUCHPANEL CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf