KEMET C921U270JZNDCAWL40
C921U270JZNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C921U270JZNDCAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C921U270JZNDCAWL40.pdf
Availability of C921U270JZNDCAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C921U270JZNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U270JZNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C921U270JZNDCAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance卤5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40掳C ~ 125掳C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U270JZNDCAWL40
Related LinksC921U270J, C921U270JZNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C921U270JZNDCAWL40 Details Description
Related parts for C921U270JZNDCAWL40
DIODE VARACTOR 25V SOD323 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 24W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
END CLAMP DIN RAIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D ROU datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT datasheet.pdf