KEMET C927U151KZYDAAWL40
C927U151KZYDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C927U151KZYDAAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U151KZYDAAWL40.pdf
Availability of C927U151KZYDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C927U151KZYDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U151KZYDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C927U151KZYDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U151KZYDAAWL40
Related LinksC927U151K, C927U151KZYDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C927U151KZYDAAWL40 Details Description
Related parts for C927U151KZYDAAWL40
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FPC TOP 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL TIE RVT MNT BLK 6.65" 56LB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf