KEMET C961U222MWWDAA7317
C961U222MWWDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C961U222MWWDAA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C961U222MWWDAA7317.pdf
Availability of C961U222MWWDAA7317
QUANTITY
C961U222MWWDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C961U222MWWDAA7317
Internal Part NumberEIS-C961U222MWWDAA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C961U222MWWDAA7317
Related LinksC961U222M, C961U222MWWDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C961U222MWWDAA7317 Details Description
Related parts for C961U222MWWDAA7317
CONVERTER DC/DC 5V REG 0.75W datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 10MH 1.4A HORZ datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.246K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf