KEMET C961U392MVWDBA7317
C961U392MVWDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C961U392MVWDBA7317
Brief Description
CAP CER 3900PF 400VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C961U392MVWDBA7317.pdf
Availability of C961U392MVWDBA7317
QUANTITY
C961U392MVWDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C961U392MVWDBA7317
Internal Part NumberEIS-C961U392MVWDBA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C961U392MVWDBA7317
Related LinksC961U392M, C961U392MVWDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C961U392MVWDBA7317 Details Description
Related parts for C961U392MVWDBA7317
CONN CARD EXTEND 60POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 600KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf