KEMET C967U682MYVDBAWL45
C967U682MYVDBAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C967U682MYVDBAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C967U682MYVDBAWL45.pdf
Availability of C967U682MYVDBAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C967U682MYVDBAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C967U682MYVDBAWL45
Internal Part NumberEIS-C967U682MYVDBAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C967U682MYVDBAWL45
Related LinksC967U682M, C967U682MYVDBAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C967U682MYVDBAWL45 Details Description
Related parts for C967U682MYVDBAWL45
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
PP FO CA. AS-3M-1XPP LC SIM-1XSC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf