ITT Cannon, LLC CA00R28-15PF80
CA00R28-15PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA00R28-15PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA00R28-15PF80.pdf
Availability of CA00R28-15PF80
QUANTITY
CA00R28-15PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA00R28-15PF80
Internal Part NumberEIS-CA00R28-15PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA00R28-15PF80
Related LinksCA00R28, CA00R28-15PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA00R28-15PF80 Details Description
Related parts for CA00R28-15PF80
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 80MA SMD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf